GLONASS چیست و چه کاربردی دارد؟

GLONASS چیست و چه کاربردی دارد؟

GLONASS کوتاه شده عبارت روسی Globalnaya Navigazionnaya Sputnikovaya Sistema به معنای سامانه جهت یابی جهانی ماهواره ای است. GLONASS نسخه روسی GPS است. در این نوشته قصد داریم تمام اطلاعات و جزئیات را درباره فناوری گلوناس را توضیح دهیم.

چه کسی GLONASS را ساخت؟

اتحاد جماهیر شوروی، در سال ۱۹۷۶ ساخت و گسترش گلوناس را آغاز کرد. این فناوری پر هزینه ترین برنامه اجرا شده توسط آزانس فضایی فدرال روسیه است که یک سوم بودجه سال ۲۰۱۰ این سازمان را مصرف کرد.

GLONASS در موبایل چیست؟

نسخه های مختلفی از فناوری گلوناس مورد کاربرد است که این نسخه های مختلف عبارتند از :

  • GLONASS سال ۱۹۸۲ – ماهواره های گلوناس برای کاربرد های تعیین و تشخیص وضعیت آب و هوایی، اندازه گیری سرعت و مدت زمان در هر کجای دنیا یا فضای نزدیک به زمین سازمان رسمی و ارتش پرتاب شد.
  • GLONASS-M در سال ۲۰۰۳ پرتاب شد که برای استفاده برای دریافت کننده های نقشه کشی GIS مورد استفاده قرار گرفت.
    GLONASS-K در سال ۲۰۱۱ آغاز به کار کرد که نام های k1 و k2 و km آن برای تحقیقات نیز استفاده می شود.
  • GLONASS-K2 هنوز پرتاب نشده است و انتظار می رود تا سال ۲۰۱۸ پرتاب شود.
  • GLONASS-KM هنوز پرتاب نشده است و انتظار می رود تا سال ۲۰۲۵ پرتاب شود.

استفاده های تجاری که در ابتدا از گلوناس شد در مسیریاب ماشین ها تحت مدل Glospace SGK-70 بود که در ابتدا کاربرد چندانی نداشت و گران بود. دولت روسیه بسیار سعی می کند تا گلوناس را بصورت تجاری و همه گیر عرضه کند.

iPhone 4S اولین محصول شرکت اپل بود که از جی پی اس و گلوناس برای یافتن موقعیت مکانی روی نقشه استفاده می کرد. تمام دستگاه های مدل جدید که از قابلیت GPS پشتیبانی می کند، به ویژه دستگاه های مسیریاب از دریافت کننده گلوناس نیز پشتیبانی می کنند.

امروزه، هر تلفن موبایلی چه ارزان قیمت یا گران قیمت از A-GPS پشتیبانی می کند که این قابلیت از قابلیت های شبکه متصل شده به آن برای یافتن موقعیت شما در شرایط نامناسب از نظر پوشش GPS استفاده می کند.

حالا که گلوناس بصورت عمومی برای سرویس دهی قابل استفاده است، تلفن های هوشمند بیشتری با پشتیبانی از فناوری جی پی اس و گلوناس عرضه می شوند تا از دو سرویس با دو هسته مجزا برای یافتن موقعیت های مکانی استفاده کنند.

در ابتدا شاهد این بودیم که این فناوری فقط روی تلفن های هوشمند گران قیمت پیاده سازی می شد ولی با گذشت زمان با توجه به علاقه ای که سازندگان تراشه های موبایلی به فناوری گلوناس نشان داده اند، این فناوری در انواع گوشی ها بزودی دیده می شود.

GLONASS چقدر هزینه داشت؟

تا سال ۲۰۱۱ دولت روسیه در حدود ۵ میلیارد دلار روی پروژه گلوناس هزینه کرد و تحقیقات بیشتر در حدود ۱۰ میلیارد دلار در سال های بین ۲۰۱۲ تا ۲۰۲۰ هزینه خواهد داشت. به نظر می رسد همچنان گلوناس قرار است گران ترین پروژه ای که تا به حال توسط آزانس فضایی دولت فدرال روسیه انجام شده است، باشد.

A-GLONASS چیست؟

A-GLONASS یا Assisted GLONASS مشابه گلوناس است ولی با این تفاوت که قابلیت های بیشتری را برای تلفن های هوشمند فراهم می کند. قابلیت هایی مانند راهنمای مسیریابی بصورت صورت در زمان طی مسیر، اطلاعات آنلاین مربوط به وضعیت ترافیک و قابلیت های کاربردی دیگر…

این فناوری از برج های ارتباطی نزدیک به موقعیت مکانی شما برای قفل کردن سریع روی موقعیت شما با کمک اتصال اینترنت دیتا استفاده می کند. A-GLONASS همچنین عملکرد تراشه ها را که از گلوناس پشتیبانی می کنند، بهبود می بخشد.